Registered Student Organizations

Golden Sammy

The Dub Awards

All Registered Student Organizations contribute to the UNCW and Wilmington communities and UNCW believes in celebrating those. contributions. These are 32 awards given out each year to our Registered Student Organizations. The Dub Awards is sponsored by the Campus Activities & Involvement Center and the Office of Student Leadership and Engagement

Registered student organizations and fraternities and sororities can apply for numerous accolades to be announced at The Dub Awards. Any student organization member, officer, advisor or community member may nominate an organization for the awards. 

2015 Dub Awards. 2016 Dub Awards. 2017 Dub Awards.
2018 Dub Awards. 2019 Dub Awards. Dub Awards Descriptions.

 

Winners for 2020

Registered Student Organization (RSO) Category Winners

Award Winner
Outstanding Philanthropic Program UNCW Ducks Unlimited (Ducks Unlimited)
Outstanding Social Program First Open Practice (Ritmo Latino)
Outstanding Visual Arts Performance Rocky Horror Shadowcast (ACE)
Community Service (RSO & FSL) Wilmington Fire Department Smoke Alarm Canvas (Student Ambassadors)
Outstanding Collaborative Program (RSO & FSL) Plant for the Future (SGA, ACE)
Outstanding Diversity Program First Open Practice (Ritmo Latino)
Marketing: Print Fall Festival Flyer (Watson Student Leader Honorary Program)
Marketing: Multi-Media Marvel Mini Hawk-In Trailer (Association for Campus Entertainment)
Outstanding Educational Program UNCW Plastic Ocean Project Education Program (Plastic Ocean Project)
New Student Leader of the Year

Toby Ng (Global Health & Policy Association)

Advisor of the Year Amanda Gabbard (The Circle K International Club)
Returning Student Leader of the Year Robert Currin (Tennis Club SCC)
Student Leader of the Year Nicholas Pianovich
Unsung Hero Lydia Cook (Study Abroad Ambassadors)

Fraternity and Sorority Life (FSL) Category Winners

Awards Winners
Philanthropic Program of The Year Cooking for Kiddos (Alpha Sigma Phi, Alpha Xi Delta, Phi Beta Sigma, Pi Beta Sigma, Pi Kappa Alpha)
UPD Risk Management Award Lambda Chi Alpha
Most Improved Chapter of the Year Alpha Phi Alpha Fraternity, Inc
Advisor of the Year Robin Harper (Alpha Chi Omega)
Greek Legacy Keith Miller (Alpha Phi Alpha Fraternity, Inc)
Scholar of the Year Jeanna Cooper (Sigma Sigma Sigma)
Sorority New Member of the Year Kaitlyn Etheridge (Chi Omega)
Fraternity New Member of the Year Keith Miller (Alpha Phi Alpha Fraternity, Inc)
Sorority President of the Year Elizabeth Thorell (Alpha Xi Delta)
Fraternity President of the Year Ivan Browning (Delta Chi)
Sorority Woman of the Year Emma Debord (Phi Mu)
Fraternity Man of the Year Sean Nowlin (Alpha Sigma Phi)

 Bradley Cup, Vice Chancellors Cup, and Fisher Cup Winners

Bradley Cup Winners
Interfraternity Council Pi Kappa Alpha
National Pan-Hellenic Council Alpha Phi Alpha Fraternity, Inc
Panhellenic Council Alpha Xi Delta
Vice Chancellors Cup for Academic Excellence Winners
Interfraternity Council Alpha Sigma Phi
National Pan-Hellenic Council Alpha Phi Alpha Fraternity, Inc
Panhellenic Council Alpha Xi Delta
RSO Fisher Cup Winners
Gold Category Anime Club
Navy Category Plastic Ocean Project
Teal Category Tennis Club SCC