Defense Schedules

Spring 2017 Honors Defense Schedule

Last Name First Name Defense   Information  Department Faculty   Supervisor Liaison from   honors
Baeza Paula  May 3, 11am MKT 240 Conf room Marketing Vince   Howe Aaron   King
Baran Tara  April 27, 11AM, CAB 203   Robin   Root Sue   Richardson
Begue Maria   Finance Nivine   Richie Chris   Dumas
Blackburn Ian   Film   Studies Phil   Furia Sue   Richardson
Bolduc Nicholas  April 24, 4PM, Economics and Finance Conference Room Economics Daniel   Soques Aaron   King
Brantley Christianna  Monday April 24th 3:00-4:30 pm Cameron Hall room 211 Chemistry Thomas   Coombs Kate   Bruce
Caliri Andrew  April 18th at 10:00 AM in TL 2018 Biology Stephen   Kinsey Kate   Bruce
Cancel Rachel  already defended Chemistry Ying   Wang already   defended
Carney Jillian  THursday, April 27 9am King 101 Film   Studies Sue   Richardson Sue   Richardson
Carrasquillo Liza  April 20, 230 PM, Ecotone Conference Room, Kenan Hall rm. 2112 Creative   Writing Michael   White Aaron   King
Casper Michael  Thursday, April 20 3:30pm Dobo 205 Chemistry Jeremy   Morgan Nathan   Grove
Champion Hollie  Monday, April 17 at 9am in Trask 117 Exercise   Science Wayland   Tseh Lisa   Sprod
Clark Naomi  Wednesday, April 26 at 10am in MC 1051a Nursing Barbara   Lutz Brandy   Mechling
Cook Jessica  April 20, 11AM, OS 1016 Statistics Cuixian   Chen Yishi   Wang
Corral Ibanez Ana  May 4 10am Finance conf room Finance William   Compton Chris   Dumas
Craib Christine  already defended Mathematics Wei   Feng already   defended
Cromie Lauren Wednesday, April 19 10am Friday 1052 Biology Fred   Scharf Kate   Bruce
Cutrone Madeline  April 18, 220, Dobo 205 Biology Stephen   Kinsey Diane   Dodd
De Lara Mariana Thursday, April 6 at 9am in Leutze 143 Anthropology William   Alexander Scott   Simmons
Delmaine Avery  April 24 10am Dobo 226 Biology Wade   Watanabe Diane   Dodd
 
Dong Wengian  April 18, 11AM, The small conference room opening off the ENG office English Keith   Newlin Aaron   King
Eakin Elizabeth  Wednesday, April 26 11am OS 2003 Mathematics Russell   Herman Russ   Herman
El-Behaedi Ragha  already defended Anthropology Eleanora   Reber already   defended
Enneking Kory  April 25 3:5pm Friday 1014 Biology Ami   Wilbur Nathan   Grove
Ernst Tiffany  already defended Biology Heather   Koopman already   defended
Foley Courtney  Wednesday, April 25 8am TBD Environmental   Science Anthony   Snider Scott   Simmons
Frith Josephine  April 20, 330 PM, EB 280 Education Christine   Liao Amy   Taylor
Girdwood Tyra  Friday, April 21 2pm McNeil 1028 Nursing Carolyn   Jones Brandy   Mechling
Grady Allison   Theatre Anne   Berkeley Sue   Richardson
Grewal Sukhman  Friday, April 28 9am McNeil 1051a Exercise   Science Lisa   Sprod Lisa   Sprod
Hagarty Julia  April 27 3:30pm TBD International   Science Herbert   Berg Amrita   Das
Hamon Sarah Monday, April 10th 10am Dobo 226 Biology Art   Frampton Russ   Herman
Hann Ashley  April 27 10am Friday 1014 Biology Will   White Diane   Dodd
Harman Amanda Wednesday, April 26 9am CS 2011 Conf room Computer   Science Brittany   Morago Russ   Herman
Harrington Anita   Biology Robert   Condon Diane   Dodd
Harris Jordan  April 24, TBA, TBA History Paul   Townend Amrita   Das
Heck Kaitlin  May 1, 11AM, Marketing Dept conf room Marketing Donald   Barnes Aaron   King
Helmendach Heather  Thursday, April 27 2pm Morton Fac. Commons English Mike   Wentworth Katherine   Montweiler
Hertzberg Daniel  April 25 9:30am Dobo TBD Biology Raymond   Danner Diane   Dodd
Hicks Sarah  April 21, 130PM, McNeill Hall 1027 Nursing Carol   Heinrich Brandy   Mechling
Hockley Britany Friday, April 21 3pm Bear 261 Philosophy   and Religion Diana   Pasulka Katherine   Montweiler
Hoffman Katherine  April 25, 2PM, TL 1053 Biology Will   White Kate   Bruce
Hubbard John  already defended Biology Art   Frampton already   defended
Hudson Kaitlyn  Tuesday April 25 2pm Friday 1001 Biology Susanne   Brander Nathan   Grove
Jaskowiak Mary  already defended   Lawrence   Cahoon already   defended
Johnson Amelia  Thursday April 27th
at 3:30pm, DO 205
Biology Ann   Pabst Kate   Bruce
Johnson Laicee April 19 5pm CAB Theatre Anne   Berkeley Sue   Richardson
Jones Sarah  Thursday, April 27 12 noon King 104 Film   Studies Chip   Hackler Sue   Richardson
Jones Somer  Monday, April 10 2 pm Dobo 205 Biology Ryan   Rhodes Russ   Herman
Joynt Madeleine  Thursday, April 27 1pm LH 132 Communication   Studies David   Weber Katherine   Montweiler
Knott Tabitha  April 24, 11 am, Cameron Hall 220 (conference room) Economics Adam   Jones Aaron   King
Kristan Ally  already defended Biology Steve   Emslie Yishi   Wang
Lamb Kristina Friday, April 21 2:30pm TL 2018 Psychology Len   Lecci Yishi   Wang
Lambert Melinda  April 25, 11, Friday Hall 1052 Biology Fred   Scharf Russ   Herman
Lang Katharine  April 25 4pm McNeil 1027 Nursing RuthAnne   Kuiper Brandy   Mechling
Lasch Douglas  Tues, April 18, 5PM, DO 132 Chemistry Sridhar   Varadarajan Diane   Dodd
Lea Serena  April 18, 1PM, Friday Hall 1001 Biology Robert   Condon Russ   Herman
LeFlore McKenzie  April 26, 915AM, CH 220 Economics Adam   Jones Aaron   King
Lewis Benjamin  April 26, 330PM, Osprey Hall 2006 Statistics Ying   Wang Yishi   Wang
Loekman Nicholas  already defended Biology Kevin   Kiser Diane   Dodd
Lohr Amy Wednesday, April 19th at 9am in Dobo 226 Biology Heather   Koopman Russ   Herman
Lovett Elizabeth  April 24, 345, CAB 2024 Theatre Mark   Sorensen Sue   Richardson
Lucas Amelia  April 27, 1PM, TL 1025 Environmental   Science Anthony   Snider Chris   Dumas
Macdonald Haley  April 27, 2 PM, Dobo 132 Chemistry Jeremy   Morgan Nathan   Grove
Martin Madeline Thursday, April 20 8am Deloach 120 Geology Douglas   Gamble Lisa   Sprod
McCune Sydney  4/26, 12pm, FR 1001 Biology Ryan   Rhodes Russ   Herman
McGrory Holly  April 27 11:30am TL 2008 Communication   Studies Anita   McDaniel Scott   Simmons
McLamb Emily  4/27, 11AM, CA 2024 Art Anne   Lindberg Amrita   Das
McNeil Jaleel  April 19 3pm TL 2008 Psychology Mark   Galizio Kate   Bruce
Meiers Gloria  April 27, 10AM, Teaching Laboratory, Room 2018 Psychology Caroline   Clements Kate   Bruce
Miller Jason  Friday, April 21 12:30pm Finance conf room Economics Ethan   Watson Chris   Dumas
Moran Joseph  April 27 10am Dobo 132 Chemistry Michael   Messina Nathan   Grove
Mullins Kathryn  April 26, 3PM, Cultural Arts Building, Room 2024 Art   History Amy   Kirschke Amrita   Das
Neill Elena Monday, April 24th 2pm Dobo 202 Biology Ann   Stapleton Scott   Simmons
Neville Anamarie  Friday, March 17 4pm EB 280 Education Lisa   Brown Buchanan Amy   Taylor
Norris Haley  will defend in fall Exercise   Science Robert   Boyce Lisa   Sprod
Novak Nikki  April 21, 2PM, TL 1009 Psychology Julian   Keith Amy   Taylor
Oechslin Robert  April 27, 10AM , management conf room Management   and Leadership Jessica   Magnus Aaron   King
Oliviolo Mary  already defended Statistics Cuixian   Chen already   defended
Petron Victoria  April 24 12 noon MO 202 English Kate   Maddalena Katherine   Montweiler
Poremba Bryce  will defend in summer Physical   Education Randall   Cottrell Lisa   Sprod
Redick Margaret  already defended Biology Robert   Condon already   defended
Riordan Hannah Wednesday, April 26 3pm Dobo 202 Biology Art   Frampton Scott   Simmons
Rios Jazmin  April 27 3pm TL 2018 Psychology Antonio   Puente Yishi   Wang
Ritchie Megan  April 20, 10AM, DO 129 Biology Stephen   Kinsey Scott   Simmons
Rodriguez Marie  Friday, April 21 1pm TL 2008 Psychology Kate   Nooner Diane   Dodd
Rodriguez Matthew  April 25, 1030 AM, Morton 214 History Nathan   Crowe Amrita   Das
Rosell Quintanilla Ines   Finance Nivine   Richie Chris   Dumas
Rosenfeld Mia Thursday, April 20 at 10am Dobo TBA Chemistry Antje   Almeida Nathan   Grove
Russell Laton  April 26, 2PM, Econ/Fin room Finance Ethan   Watson Chris   Dumas
Rutowski Meghan  April 25 1pm Dobo 129 Biology Art   Frampton Scott   Simmons
Ryan Mary   Kathleen  April 17, 11AM, Dobo 226 Biology Ann   Pabst Yishi   Wang
Salerno Christina Friday, April 21 at 12 noon TL 1007 Biology Stephanie   Kamel Amy   Taylor
Seldomridge Elizabeth   Exercise   Science Robert   Boyce Lisa   Sprod
Shoemaker Rachel Tuesday, April 25th 12 noon Friday 1001 Biology Amanda   Williard Amy   Taylor
Shope Kaylee Tuesday,  April 25th 3pm FR 2052 Biology Stephen   Kinsey Amy   Taylor
Siegert Danielle Wednesday, April 19th at 11:00. Friday 1010 Biology Robert   Condon Kate   Bruce
Skelton Ellen   Regina Monday, April 10 1pm  DO 202 Biology Joseph   Pawlik Lisa   Sprod
Skipper Tara  April 25 11am TL 2018 Psychology Richard   Pond Jr Yishi   Wang
Smith Linda  already defended History Candice   Bredbenner already   defended
Spencer Paul  April 26, 5PM, RL 1045 Communication   Studies William   Bolduc Scott   Simmons
Sugarman Jenifer  April 24 3pm CMS conf room 2211 Biology Stephanie   Kamel Lisa   Sprod
Sweet Nicholas  April 26, 330, LH 104 German   Studies Olga   Trokhimenko Amrita   Das
Taylor Audrey  already defended Geology Michael   Benedetti already   defended
Tillotson Joel April 26, 345PM, Econ Fin conf room  Economics Adam   Jones Chris   Dumas
Trevaskiss Cailyn  April 27, 2PM, MOrton 212 History Larry   Usilton Amrita   Das
Tugel Mariah  April 25, 2PM, Dobo 130 Biology Ryan   Rhodes Amy   Taylor
Tyndall Loni  April 4, 230 PM, McNeill 2047 Nursing Penny   Sauer Brandy   Mechling
Van der Vorst Marguerite  April 21, 230PM< Econ conf room Economics Chris   Dumas Chris   Dumas
Voyce Laura  April 25 10:30am MC 1023C Nursing Carolyn   Jones Brandy   Mechling
Ward Kelli Thursday, April 27 at 1pm in McNeil 1051a Nursing Barbara   Lutz Brandy   Mechling
Welch Nicholas  April 26 9am CTE 2038 conf room English Diana   Ashe Katherine   Montweiler
 
Whitley Katelyn  already defended Education Crystalynn   Schnorr Goodnight already   defended
Wilkins Sarah  Wednesday, April 26 2pm MC 3027 Nursing Carolyn   Jones Brandy   Mechling
Xia Bingling  April 19, 1PM, the small conference room opening off the ENG office English Keith   Newlin Katherine   Montweiler
Young Bethany  already defended Biology Robert   Condon already   defended
Zalman Paige  Thursday, April 27 4pm CA2024 Music Helena   Kopchick Spencer Sue   Richardson
Zheng Wei  April 25 4pm MO faculty commons English Lee   Schweninger Katherine   Montweiler